You are here
Home > NFL

2019 STRENGTH OF SCHEDULE

NFL-sæsonen 2019 står for døren, og med resultatet af vores rosteranalyse offentliggjort (#32-25#24-17#16-9#8-1), kan vi så småt begynde at prøve på at drage nogle andre konklusioner end “bare” hvem der har de bedste/dårligste rosters.

Holdenes kampprogram kan også i sidste ende have indflydelse på hvordan sæsonen kommer til at gå – det er ofte de små marginaler, der er afgørende, og i jagten på slutspilspladser eller en friuge i slutspillet, kan et sværere kampprogram gøre udslaget.

Med seks kampe indenfor divisionen – og fire kampe mod alle hold i andre divisioner – kan vi derfor til at starte med rangere divisionerne ud fra hvor stærke de er, baseret på rosteranalysens resultat.

DivisionAvg. grade
NFC West4,972
NFC South4,901
NFC North4,851
AFC North4,427
AFC West4,406
NFC East4,376
AFC South4,283
AFC East4,213

Den gennemnitlige grade for NFC West og NFC South ville klemme sig ind mellem Chargers og Falcons på 10. og 11. pladsen; NFC North ville være én placering lavere (mellem Falcons (11) og Cowboys (12)). Derfra er der et stort spring til AFC North, AFC West og NFC East, hvis gennemsnitlige grade ville placere dem mellem Colts (19) og Ravens (20), mens AFC South og AFC East, ville finde sig til rette mellem Ravens (20) og Texans (21).

Der er altså et ganske klart spring fra de på papiret tre sværeste divisioner i ligaen til de øvrige fem. Det er ikke mindst påfaldende, at AFC East rangerer som den svageste division på trods af at Patriots rangerer som det bedste hold ifølge rosteranalysen. Med de øvrige hold i divisionen placeret mellem 23 og 30 er det dog ikke så overraskende.

Men, lad os komme til den samlede oversigt for holdene – hvem har det sværest og hvem har det lettest? Vi har samlet op på både den gennemsnitlige grade for holdene hjemme, ude og for alle kampe, og kan nedenfor fremvise 2019-sæsonens Strength of Schedule jf. rosteranalysen – rangeret fra sværest til lettest i det samlede program:

HoldAvg. homeAvg. awayAvgSoS HomeSoS AwaySoS Total
Seattle Seahawks4,7595,0254,892611
Atlanta Falcons5,0714,6814,8761122
Arizona Cardinals4,9314,6604,7963133
Chicago Bears5,0234,5584,7912184
Tampa Bay Buccaneers4,5614,9564,7581425
San Francisco 49ers4,9084,5394,7234206
Carolina Panthers4,7014,7044,7021097
Los Angeles Rams4,6144,7504,6821278
Washington Redskins4,7684,5454,6565199
Houston Texans4,4344,8304,63223310
Denver Broncos4,6164,6284,622111511
Dallas Cowboys4,4874,7294,60818812
Baltimore Ravens4,5114,7014,606161013
Minnesota Vikings4,3754,8264,60026414
New Orleans Saints4,4624,6914,577211115
Green Bay Packers4,3524,7994,57527616
Detroit Lions4,7594,3614,56072617
New York Giants4,4564,6304,543221418
Oakland Raiders4,4864,5764,531191719
Pittsburgh Steelers4,4704,5884,529201620
Miami Dolphins4,5144,5074,510152121
Cincinnati Bengals4,5754,4084,492132322
Tennessee Titans4,7374,2034,47082823
Kansas City Chiefs4,3444,4704,407282224
Jacksonville Jaguars4,7054,0934,39993125
Indianapolis Colts3,9614,8184,38932526
Cleveland Browns4,4114,3324,372242727
New York Jets4,3224,3784,350292528
Los Angeles Chargers4,5104,1764,343172929
Buffalo Bills4,2134,4034,308312430
Philadelphia Eagles4,4034,1754,289253031
New England Patriots4,2773,9764,127303232

156 total views, 1 views today

Skriv et svar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top